Osmaniye
DOLAR16.7832
EURO17.4971
ALTIN976.05
Yusuf Cinkara Otomotiv

Yüksek gerilim hatlarına yuva yapan leylekler akıma kapılma tehlikesi yaşıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yüksek gerilim hatlarına yuva yapan leylekler akıma kapılma tehlikesi yaşıyor
Abone ol
KONYA’NIN BEYŞEHİR İLÇESİNDE, YÜKSEK GERİLİM HATLARININ ÜZERİNE YUVA YAPAN LEYLEKLER ZAMAN ZAMAN ELEKTRİK AKIMINA KAPILARAK YAŞAMLARINDAN OLUYOR.

Konya’nın Beyşehir ilçesinde, yüksek gerilim hatlarının üzerine yuva yapan leylekler zaman zaman elektrik akımına kapılarak yaşamlarından oluyor.


Beyşehir’in göçebe konukları, Beyşehir-Şamlar Mahallesi yolu üzerindeki evsel atıkların döküldüğü çöplük yakınlarını mesken tuttu. Çöplük yanından geçen yüksek gerilim hatlarının üzerine yuva yapan çok sayıda leylek, burada yiyecek sıkıntısı çekmiyor. Leylekler çöplüğün yanı sıra yaz döneminde çevredeki ekin tarlalarından besleniyor, kenarındaki akarsulardan istifade ediyor. Ancak leylekler için buradaki yüksek gerilim enerji hatları ölüm tehlikesi oluşturuyor. Yuvalarına sürekli yiyecek taşımak durumunda kalan leylekler, zaman zaman telleri fark edemeyerek çarpıyor ve hayattan kopuyor.


Bölgedeki hayvan barınağında 15 aydır çalıştığını belirten Bilal Yorulmaz, çöplük çevresinin son yıllarda çok sayıda leyleğin yuva yaptığı, mesken tuttuğu bir alan haline dönüştüğünü söyledi. Bölgede 60-70 kadar leyleğin yaşam sürdüğünü, çöplük bulunması nedeniyle leyleklerin beslenme sıkıntısı yaşamadığını belirten Yorulmaz, ekin tarlalarından ve çaylardan istifade eden leyleklerin yuva yaptığı yüksek gerilim hatlarının tehlike oluşturduğunu belirtti. Elektrik akımına kapılarak can veren direkte takılı vaziyette kalan leyleği gösteren Yorulmaz, “Elektrik çarpınca orada, yarı yerde kalmış. Bu yuva yaptıkları enerji nakil direkleri leylekler için çok tehlike oluşturuyor. Vicdan azabı duyuyorum. Böyle giderse büyük bölümü zayi olup gidecek. Bu leylekler için bir önlem alınmalı. Bir şey yapılmalı” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çorumda Roma ve Helenistik döneme ait 773 tarihi eser ele geçirildiÖnceki Haber

Çorumda Roma ve Helenistik döneme ait 77...

Kapadokyada turistlere gözleme ikram edildiSonraki Haber

Kapadokyada turistlere gözleme ikram edi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar