Osmaniye
DOLAR18.8142
EURO20.5154
ALTIN1168.2

Yozgatta 7 çeşit yerli patates tohumu deneme ekimi yapıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yozgatta 7 çeşit yerli patates tohumu deneme ekimi yapıldı
Abone ol
YOZGAT İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ, YERLİ VE MİLLİ ÜRETİMİ ARTIRMAK AMACIYLA NİĞDE PATATES ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜNCE GELİŞTİRİLMİŞ 7 ÇEŞİT YERLİ PATATES TOHUMUNDAN BOĞAZLIYAN İLÇESİNDE DENEME EKİMİ YAPTI.

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, yerli ve milli üretimi artırmak amacıyla Niğde Patates Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiş 7 çeşit yerli patates tohumundan Boğazlıyan ilçesinde deneme ekimi yaptı.


Yozgat’ta yerli patates çeşitlerinin çiftçiler tarafından tanınması ve üretimi yapılması konusunda Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Niğşah, Onaran, Saruhan, Nam, Leventbey, Muratbey ve Nahita isimli yerli patates tohumlarını, Boğazlıyan ilçesinde 6 dönümlük alanda toprakla buluşturarak deneme ekimi yaptı.


Yozgat’ta geçen sene 6 bin 400 dekarlık bir alana patates ekimi yapıldığını bu yıl ise bu sayıyı 10 bin dekara çıkarmak istediklerini söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, “Yozgat’ta özellikle yerli ve milli çeşitlerin yaygınlaştırılması ile ilgili son 3 yıldır denemelerimiz var. Tarımsal Araştırma ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ile birlikte onlara bağlı araştırma enstitüleriyle ortaklaşa yürütülen çalışmada bugün Boğazlıyan ilçesinde Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nden gelen tohumlarımızı toprakla buluşturduk. Bugün 7 çeşit yerli tohumumuzu ektik. İnşallah ilimize hayırlı olur” dedi.


Boğazlıyan’da bin 500 dekar alana yerli ve milli patates deneme ekimi gerçekleştirdiklerini söyleyen Boğazlıyan Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Demiroğlu ise “Son 4 yıldır ilçemizde patates ekimi giderek yaygınlaşmaya başladı. Geçen yıl 6 bin dönüm üzerinde patates ekimi yapılırken bu yıl 10 bin dönüm üzerinde patates ekimi olacak. Geçen yıl tarım il müdürlüğümüzün yerli ve milli tohumlarımızın deneme ekimini yaptığını gördük, ürünlerin verim ve kalitesi hoşumuza gitti. Biz de bunu Boğazlıyan’da denemek istedik. Diğer Avrupa’dan gelen tohumlara nazaran yerli ve milli tohumları görmek istedik. Başarılı olmak durumunda neden Avrupa’nın tohumunu ekelim dedik ve ilk deneme ekimlerine başladık. İnşallah 4 ay sonra hasatta da iyi neticeler alırız” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kanuni Sondaj Gemimiz ilk görevi için Türkali kuyusuna doğru yola çıktıÖnceki Haber

Kanuni Sondaj Gemimiz ilk görevi için Tü...

TTFden Büyükşehir spor tesislerine övgüSonraki Haber

TTFden Büyükşehir spor tesislerine övgü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar