Osmaniye
DOLAR16.7792
EURO17.762
ALTIN988.36
Yusuf Cinkara Otomotiv

Türkiyenin ilk arı evi Kahramanmaraşta açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiyenin ilk arı evi Kahramanmaraşta açıldı
Abone ol
KAHRAMANMARAŞ’IN AFŞİN BELEDİYESİ İLE HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ ARI VE ARI ÜRÜNLERİ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ İŞBİRLİĞİ İLE AFŞİN’DE ARI EVİ AÇILDI.

Kahramanmaraş’ın Afşin Belediyesi ile Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliği ile Afşin’de arı evi açıldı.


Afşin ilçesi Beyceğiz Mahallesi’nde 380 dekarlık lavanta ve gül tarlasına kurulan arı evi Dünya Arı Günü’nde açıldı. Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, arı evinin Türkiye’de ilk olduğunu belirterek, “Afşin’deki arı evi Hacettepe Üniversitesinin bilimsel danışmanlığında proje haline getirmiştik. Dünya Arı Günü’nde açıyoruz. Tesis Türkiye’nin ilk arı tesisi olma özelliğine sahip. Türkiye’nin en büyük tek parça lavantalarında arı evini hizmete açıyoruz. Diğer taraftan da arı konusunda toplumun dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Burada bir sürü amaca hizmet etmeye çalışıyoruz. Bölgede kurdurduğumuz Kahramanmaraş Bal Birliği ile birlikte burada kaliteli, katma değeri yüksek arı ürünlerini Hacettepe Üniversitesi sertifikasyonunda tüketicimizle buluşturmak istedik. Bir taraftan bal üreticilerimize önemli bir gelir, standartlaşmış kalite sertifikasyonu tamamlanmış ürünleri üretip yüksek değerle satarken diğer taraftan da tüketicimize temiz, katkısız, doğal ürünleri sunmak istedik” dedi.


Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Aslı Özkırım ise Afşin Arı Evi’nin Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayarak, "Böyle bir uygulama daha önce yapılmadı ama bundan sonra güzel olmasını, bütün illerimizde olmasını diliyorum. Arı evimizin iki amacı var. Bir tanesi tüketicilere, doğayı sevenlere, balı sevenlere arının önemini kavratmak. Arının önemini bilenlere de doğayla bütünleştirerek arıyı yaşamalarını sağlamak. Buraya gelen ziyaretçilerimiz arı vızıltıları arasında onların ürettiği balı raflarda görme imkânı olacak. Bunun dışında arıyı doğal yaşamında görebilecekler. Afşin’de Türkiye’nin tek parça lavanta bahçesi içerisinde bulunuyor arı evi. Böylelikle de lavanta arı aşkına da tanıklık etmiş olacaklar. Lavanta balının nasıl üretildiğini, üretim aşamasını görmüş olacaklar. Projenin diğer bir ayağı ise arıcıların ilgisini çekmek. Hacettepe Üniversitesi olarak Afşin Belediyesi aracılığı ile burada örnek bir arılık kurmuş durumdayız” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Adana’da sulama kanalına giren 2 genç kaybolduÖnceki Haber

Adana’da sulama kanalına giren 2 genç ka...

100 milyon TLlik vurgunda 5 kişi tutuklandıSonraki Haber

100 milyon TLlik vurgunda 5 kişi tutukla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar