Osmaniye
DOLAR18.5833
EURO18.3123
ALTIN1022.3
Yusuf Cinkara Otomotiv

Şeref Malkoçtan üniversitelilere iş bulma tavsiyesi: “Bu dillerden birini öğrenin, iş bulamazsanız yanıma gelin”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şeref Malkoçtan üniversitelilere iş bulma tavsiyesi: “Bu dillerden birini öğrenin, iş bulamazsanız yanıma gelin”
Abone ol
KAMU BAŞDENETÇİSİ (OMBUDSMAN) ŞEREF MALKOÇ, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE CAZİP İŞ FIRSATLARI İÇİN İNGİLİZCEYİ BİLMELERİNİN YANI SIRA ARAPÇA, ÇİNCE VEYA RUSÇADAN BİRİNİ ÖĞRENMELERİNİ TAVSİYE ETTİ

Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç, üniversite öğrencilerine cazip iş fırsatları için İngilizceyi bilmelerinin yanı sıra Arapça, Çince veya Rusçadan birini öğrenmelerini tavsiye ederek, “Bunu yapın. Diplomanızı alın gerisine karışmayın. İş bulamazsanız yanıma gelin. Ben size yardımcı olacağım” dedi.“Eğer bu bahsettiğim dillerden birini öğrenirseniz"


Amasya Üniversitesi’nde söyleşide bir araya geldiği üniversite öğrencilerine Türkiye’nin çok geniş olan gönül coğrafyasının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da girişimleriyle kurulan Türk Devletleri Teşkilatı’nın da yeni fırsatlar araladığını anlatan Şeref Malkoç, “Eğer bu bahsettiğim dillerden birini öğrenirseniz siz öğretmen olduğunuzda veya hangi fakülte olursa olsun bitirdiğinizde Dışişleri Bakanlığı sizi alır Kırgızistan’a büyükelçilikte görevlendirir. TİKA alır sizi Kazakistan’a gönderir. Veya Maarif Vakfı alır Uganda’ya gönderir. Afrika deyip geçmeyin. Afrika’nın 1,5 milyar nüfusu var. Afrika’da etkin olan hangi ülke olursa olsun 21. yüzyılın en kuvvetli ülkesi olacak” şeklinde konuştu.Ders kitaplarına Hak Arama Kültürü giriyor


Kamu Denetçiliği Kurumu’nun faaliyetleri konusunda bilgiler aktarırken yaptırdıkları ankette hak arama mekanizmalarıyla ilgili toplumun istedikleri düzeyde bilgiye sahip olamadığı sonucuyla karşılaşıldığına değinen Malkoç, “Öğrencilik yıllarında hakkımızı bilip, hangi mekanizmalarda arayacağımızı öğrenirsek inanın Türkiye’deki sorunların yüzde 50’sini çözeriz. Milli Eğitim Bakanımıza gittim. ‘Türkiye’de bu kadar yasal düzenlemeler var. Ama insanımız hak arama mekanizmalarını yeterince bilmiyor’ dedim. Bu yıl ders kitaplarına Hak Arama Kültürünü koyduk. Müfredatın bu bölümünü biz hazırladık. Önümüzdeki yıldan itibaren 4, 5, 6 ve 7. sınıflarda Kamu Denetçiliği Kurumu dahil, CİMER dahil bu mekanizmaları çocuklarımıza öğreteceğiz. Onlar daha şanslı olacak. Milli Eğitim Bakanımıza da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, AK Parti İl Başkanı Ekrem Toto ve Rektör Vekili Prof. Dr. Halil Apaydın’ın yanı sıra akademisyenler de programda yer aldı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tarihe tanıklık etmiş 100 Ev ve Konak Sergisi Mustafakemalpaşada açıldıÖnceki Haber

Tarihe tanıklık etmiş 100 Ev ve Konak Se...

Golden State Warriors, Dallas Mavericks karşısında 1-0 öne geçtiSonraki Haber

Golden State Warriors, Dallas Mavericks...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar