Osmaniye
DOLAR18.5969
EURO18.5743
ALTIN1027.8
Yusuf Cinkara Otomotiv

SEO Analizi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SEO Analizi
Abone ol
E-ticaret siteleri için SEO analiz çalışmaları yapmak, arama motoru optimizasyonunun uyumluluğu söz konusu olduğu zaman sitelerin ne durumda olduğunun görülmesine imkân sağlar. 

E-ticaret siteleri için SEO analiz çalışmaları yapmak, arama motoru optimizasyonunun uyumluluğu söz konusu olduğu zaman sitelerin ne durumda olduğunun görülmesine imkân sağlar.  SEO analiz çalışmaları, sitelerin mevcut durumlarını gösterdiği gibi yanlış yapılan ya da sonuç vermeyen çalışmaları kapsamlı biçimde görüp yeni stratejileri de belirlemeyi kolay hale getirir.

SEO analizi yapabilmek adına ise birtakım belli başlı unsurların üzerinden geçilmesi gerekir. Tüm bunların yanı sıra bu analizleri belli bir aralıklarla yani düzenli bir şekilde yapmak da gerekir. SEO Hocası, SEO hakkında merak ettiğiniz her bilgiye kolaylıkla ulaşabileceğiniz Türkiye’nin ilk eğitim platformudur. Platformun SEO analizi sayfasında işinizi kolaylaştıracak her bilgiye ulaşabilirsiniz.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi konusunda ilk etapta yapılması gereken noktalardan biri Google üzerindeki görünürlüğü araştırmaktır. Arama motoru üzerinde yer alan sıralama, doğrudan site ile ilgili anahtar kelimeler aracılığıyla kaçıncı sırada yer edinildiği, kaç farklı sayfanın arama sorgulamalarında ilk sayfada yer aldığı tarzındaki araştırmaları yapmak bu noktada son derece önemlidir.

E-ticaret sitelerinde sayfaların URL yapılarını ile her bir sayfanın meta açıklamasındaki bölümleri iyi biçimde analiz etmek oldukça mühimdir. Eğer sayfaların URL yapıları arama motorları ile uyumlu değilse bu sayfalar üzerinde çalışıp URL yapılarının gerekli optimizasyonunun yapılması gerekir.

SEO analizi sürecinde sayfalardaki ana başlıklarda ve içeriklerde kullanılan ara başlıkları takip edip gerekli kontroller yapılmalıdır. Site üzerinde yer alan ana başlık “h1” etiketi kullanılarak oluşturulur. Ayrıca her sayfada sadece bir adet h1 etiketinin bulunması gerekir. Birden çok h1 etiketi kullanmak, sayfanın doğru şekilde indekslenememesine sebep olur.

Ana başlığın yanı sıra, sayfalarda yer alan içeriklerde de bazı alt başlıklar kullanıp açıklama bölümlerini detaylı şekle sokmak ve içerikleri anlaşılır bir hale getirmek gerekir. h2, h3, h4, h5 ve h6 başlıkları SEO analizi sürecinde hiyerarşi amacıyla kullanılabilir. Bu ara başlıklar Google’da “Rich Snippets” ismi verilen bölümde yazıların öne çıkmasını sağlar. Bu açıdan da son derece önemlidir.

Web sitelerine dışarıdan gelen yönlendirme linklerinin de kontrol edilmesi SEO analizi sürecinde gerekli olan bir çalışmadır. Backlink çalışmaları aracılığıyla farklı sitelerden link almak, bu linklerin kalite durumunu, hangi sayfalara yönlendirdiğini, yönlendirilen sayfaların düzgün şekilde çalışmasını ya da doğru sayfalara yönlendirme olup olmadığının analizinin yapılması oldukça önemlidir.

SEO Analizi Araçları

SEO analizi yapılabilecek birtakım araçlar vardır. Bu araçların bazıları ücretsiz olabildiği gibi bazıları ise ücretlidir. Ancak analiz noktasında SEO Hocası gibi işin uzmanına yardım almak son derece faydalı olur. SEO analizi yapılabilecek araçlar ise kısaca şu şekildedir;

 • Google Search Console
 • GTMetrix
 • Screaming Frog
 • Page Modified
 • SEOmator
 • SEMRush Site Audit
 • Google PageSpeed Insıghts
 • Ahrefs Site Audit Tool
 • DeepCrawl
 • OnCrawl

Daha fazla bilgi için SEO Hocası sayfasında yer alan makalelere veya sorulan sorulara bakabilirsiniz. Uzmanların cevapladığı sorular nokta atışı cevapları ile işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

SEO Hocası SEO Analizi

SEO Hocası ile SEO analizine yönelik tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin ilk eğitim ve bilgi platformu olarak size çok geniş yelpazede SEO ile ilgili bilgileri sunar. Siz de bu bilgilerden faydalanıp ilk andan itibaren avantaj elde edebilirsiniz.

 • Site İçi SEO

On Page SEO şeklinde de ifade edilen site İçi SEO, web sitelerindeki sayfaların her birinin en ince ayrıntısına kadar optimize edilip arama motorlarına uyumlu içeriklerle donatılması olarak tanımlanır. Sektör, anahtar kelime, hedef kitle ve web sitelerinin analiz edilmesi ile organik trafik mümkün olduğunca artırılır. Bununla beraber başta Google olmak üzere diğer bütün arama motorlarının sıralamalarında yukarılara çıkarılmasını hedef alır. Bütün site içi çalışmalarının sonucunda ise hem kaliteli hem de optimize edilmiş kodların kullanılmış olduğu bir web sitesi ile müşteri sayısı ve iş potansiyeli artar.

Bütün bu detaylar ile beraber site içi SEO düzenlemelerinin yapılması işleri tanıtma noktasında yapılması gereken diğer hareketleri de minimum seviyeye indirir. Aramalarda iyi şekilde optimize edilip yukarılara çıkan kaliteli yapıdaki bir site; müşterilerin kısa sürede fark etmesini sağlar. Bununla beraber ürünleri ve hizmetleri ilk elden görme fırsatı da sunar.

 • Görsel Optimizasyon

SEO denildiği zaman ilk akla gelen konu ise şüphesiz ki sitenin içerikleridir. İçerik optimizasyonu ise bu noktada en yaygın türdür. Fakat bu konunun diğer önemli tarafı da görsel optimizasyondur. Görselleri bulunmayan bir sitenin sıkıcı yapıdaki bir metin textinden pek farkı yoktur. Bundan dolayı da görseller, ziyaretçileri çekme konusunda son derece önemli bir rol oynar.

Sitede yer alan bir makalenin okunup okunmama oranında; konuyla alakalı dikkat çekici görsel kullanmak büyük bir fark yaratan bir unsurdur. Bu durum, aslında çift taraflı bir süreçtir. Okuyucuların dikkatini çekebilecek görseller, sitenin tıklama sayısını arttırır. Bunun haricinde itici görseller olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Bu noktada görsel seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta bulunur. Görsel boyutu ve kalitesi bu noktada en önemli detaylar arasında ilk sıralarda yer alır.

 • Site Dışı SEO

Site dışı SEO, web sitelerinin Google, Yandex ya da Bing gibi arama motorlarının üst sıralarında yer alması adına kullanıcı odaklı şekilde yapılan profesyonel anlamdaki markalaşma çalışmalarını temsil eder. Site dışında yer alan ve sıklıkla kullanılan farklı kaynaklar sayesinde sektörel müşterilerin web sitelerini ziyaret etmesi adına gerçekleştirilen açık URL bırakma, anahtar kelime çalışmaları backlink çalışmaları, sektörel makaleler ile bilgi verme, yorum ve bütün firma tanıtım çalışmalarını en detaylı biçimde kapsar.

SEO Hocası ile SEO'ya dair tüm bilgilere tek bir platform aracılığı ile ulaşabilirsiniz. SEO analizi veya daha fazlası için SEO Hocası SEO Analiz https://www.seohocasi.com/seo-analiz/sayfasını inceleyebilirsiniz. Sayfada yer alan bilgiler size oldukça yardımcı olacaktır. Daha fazlası için SEO Hocası diğer sayfalarını incelemeniz yeterli olacaktır. Bu şekilde dijital pazarlama alanında rakiplerinizden bir adım öteye kolaylıkla geçebilirsiniz.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ayrılmak isteyen eşinin evini basan koca dehşet saçtıÖnceki Haber

Ayrılmak isteyen eşinin evini basan koca...

Techxtıle Start-Up Challenge dördüncü kez start alıyorSonraki Haber

Techxtıle Start-Up Challenge dördüncü ke...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar