Osmaniye
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Merve Otomotiv

PAÜlü Akademisyenden Parkinson hastalarının hayatlarını kolaylaştıran proje

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PAÜlü Akademisyenden Parkinson hastalarının hayatlarını kolaylaştıran proje
Abone ol
PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ’DE ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN “PARKİNSON VE TREMOR HASTALARI İÇİN DENGELEYİCİ KAŞIK VE KARAR DESTEK SİSTEMİ” ADLI PROJE; PARKİNSON VE TREMOR HASTALARININ GÜNLÜK HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRIYOR.

Pamukkale Üniversitesi’nde öğretim görevlileri tarafından yürütülen “Parkinson ve Tremor Hastaları İçin Dengeleyici Kaşık ve Karar Destek Sistemi” adlı proje Parkinson ve Tremor hastalarının günlük hayatlarını kolaylaştırıyor.TÜBİTAK 1512 Teknogirişim Sermaye Desteği Projesi (BİGG - Bireysel Genç Girişim Projesi) olan “Parkinson ve Tremor Hastaları İçin Dengeleyici Kaşık ve Karar Destek Sistemi” adlı projeyi anlatan Dr. Arş. Gör. Erdem Dilmen şunları aktardı: “Bu projede, tremor ve Parkinson hastalarının yemek esnasında ellerinde oluşan istemsiz titremelerin etkisini azaltıp hastanın yeme eylemini kolaylaştıracak bir dengeleyici kaşık sistemi ve bu sistem ile çalışacak bir yöntem geliştirilmesi önerilmektedir” dedi.“Amacımız, hastanın el/kol kaslarındaki istenmeyen titreşimlere rağmen engellemek”


Üstlendiği projenin hastaların günlük yaşamını kolaylaştırdığını söyleyen Dr. Arş. Gör. Erdem Dilmen, geliştirdiği kaşığın özellikleri hakkında bilgileri aktardı. Erdem, “Kaşık, aktif titreşim sönümleme yapacaktır. Geliştirdiğimiz üründe kaşığın tutulacak bir gövdesi olacaktır ve bu gövde, bir kaplama ile içinde gerekli olan elektronik aksamı barındıracaktır. Kaşık içinde çalışacak olan kontrol algoritması kaşığın gövdesine bağlı halde olan uç kısmını dengeleyecektir. Bu uç kısmı kaşığın gıdayı tutan haznesidir. Burada amacımız, hastanın el/kol kaslarındaki istenmeyen titreşimlere rağmen kaşığın uç kısmının dengede tutulup gıdanın kaşıktan dökülmesini engellemektedir. Bu kaşık hastaların kullanımına ek olarak, nöroloji uzmanlarının muayene esnasında kişinin Tremor veya Parkinson hastası olup olmadığına karar vermesinde yardımcı olacak ek bir karar destek sistemi ile doktorlara da sunulacaktır. Bu amaçla makine öğrenmesi tekniklerinden de istifade edilecektir” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Avustralyanın en büyük yardım gemisi Tongaya gidiyorÖnceki Haber

Avustralyanın en büyük yardım gemisi Ton...

Palandökende doluluk oranı yüzde yüze ulaşan oteller sömestirde binleri ağırlayacakSonraki Haber

Palandökende doluluk oranı yüzde yüze ul...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar