Osmaniye
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

Ökse Otu Çayının Faydaları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ökse Otu Çayının Faydaları
Abone ol
Ağaç gövdelerine tutunan ve sarmaşık gibi büyüyen ökse otu genellikle kan basıncını düşürmek için kullanılmaktadır.
Ağaç gövdelerine tutunan ve sarmaşık gibi büyüyen ökse otu genellikle kan basıncını düşürmek için kullanılmaktadır.


Ortalama ömrü 70 yıl olan bitkinin yeşil renkli oval yaprakları vardır.


Kavak, söğüt, huş, armut, alıç, erik, kiraz, akasya, akçaağaç ve kestane gibi ağaçlarda yetişen ökse otunun çeşitli kültürlerde iyi şans getirdiğine, büyüye karşı koruduğuna, doğurganlığı arttırdığına inanılmaktadır.


Orta çağda, evlerin tavanına asılan bitkinin kötü ruhları kovduğuna inanılıyormuş.


Bitkiyle hazırlanan çay halk arasında kas kasılmalarına, sinirsel gerginliğe, astıma, yüksek tansiyona ve mide kasılmalarına karşı kullanılmaktadır.

    Kan basıncını düşürür
    Öksürüğe iyi gelir
    Astım tedavisine yardımcı olur
    İshale iyi gelir
    Adet öncesi sendromuna karşı kullanılır
    Sinirleri yatıştırır
    Sara hastalığı tedavisine yardımcı olur


Ökse Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ökse otu çayını hazırlamak için 1 çay kaşığı dolusu ince kıyılmış ökse otunu 1 fincanlık soğuk suya atın ve oda sıcaklığında 1 gün bekletin. Daha sonra bu karışımı ısıtarak içerebilirsiniz.


Ökse Otunun Sağlığa Faydaları
Kanser, hipertansiyon, hepatit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ve bu hastalıkların tedavisi ile ilgili bilimsel araştırmalara konu olan ökse otu sıklıkla sinirleri yatıştırmak ve kasılmaları engellemek için kullanılır. Kanserin yayılmasını engellediği ve tümörleri küçülttüğü yönünde bilimsel çevrelerden yapılan açıklamalar birbirinden farklıdır. Bazı araştırmalar olumlu sonuçlar sunarken bazıları tam tersini belirten sonuçlara sahiptir. Buna karşın kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçların ökse otu içerdiği bilinmektedir.


Bitkinin tansiyonu düşürmesi üzerine yapılan araştırmalarda olumlu yönde sonuçlar elde edilmiştir. 2009 yılında “Journal of Traditional Chinese Medicine” dergisinde yayınlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada 14 gün boyunca düzenli olarak ökse otu özü tüketen hayvanların kan basıncının önemli oranda düştüğü gözlemlenmiştir.
Ökse Otunun Yan Etkileri

Çiğ olarak tüketilen ökse otu nöbetlere neden olabilir. Nadir olarak görülmekle birlikte bazı kişilerde ökse otu özü kullanımı anafilaktik şokunda dahil olduğu ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Ökse otu yemişlerinin zehirlenmelere yol açtığı bilinmektedir ve bu yemişler kesinlikle yenmemelidir. İlaçlarla etkileşimi konusunda yeterli veri bulunmadığından ökse otu ürünleri tüketmeye başlamadan önce doktorunuza danışın. Hamile ve emziren kadınların ökse otu özü, çayı, kapsülü tüketmesi önerilmez.




 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Oğul Otunun FaydalarıÖnceki Haber

Oğul Otunun Faydaları

Sarı Kantaron FaydalarıSonraki Haber

Sarı Kantaron Faydaları

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar