Osmaniye
DOLAR17.9277
EURO18.3557
ALTIN1033.0
Yusuf Cinkara Otomotiv

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: "Tarihi kararlar alacağız"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: "Tarihi kararlar alacağız"
Abone ol
NATO GENEL SEKRETERİ JENS STOLTENBERG, NATO DEVLET VE HÜKÜMET BAŞKANLARI ZİRVESİ ÖNCESİ YAPTIĞI AÇIKLAMADA, "DÖNÜŞTÜRÜCÜ BİR ZİRVE OLACAK, ÇÜNKÜ TARİHİ KARARLAR ALACAĞIZ" DİYEREK LİDERLERİN FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN NATO ÜYELİĞİNE DAİR TARİHİ BİR KARAR VERECEĞİNİ İFADE ETTİ.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesi yaptığı açıklamada, "Dönüştürücü bir zirve olacak, çünkü tarihi kararlar alacağız" diyerek liderlerin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine dair tarihi bir karar vereceğini ifade etti.

NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesine katılmak üzere üye ülkelerin liderleri, İspanya’nın başkenti Madrid’deki IFEMA Fuar Merkezine gelmeye başladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, merkezin girişinde zirvenin gündemine dair açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, "İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaştığımız en ciddi güvenlik krizinin ortasında buluşuyoruz. Müttefiklerin birlik gösterebildiklerini görüyoruz. Dönüştürücü bir zirve olacak çünkü tarihi kararlar alacağız" dedi.

Stoltenberg, "Tüm müttefikleri ve 1 milyara yakın vatandaşı korumak için NATO’yu daha rekabetçi ve tehlikeli bir dünyada geleceğe nasıl taşıyacağımızın bir planı olan yeni bir Stratejik Konsept üzerinde anlaşacağız. Caydırıcılık ve savunmamızda temel bir değişiklik üzerinde anlaşacağız.

Bu, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana bu zirvede kararlaştırılacak olan toplu savunmamızın en büyük revizyonudur" şeklinde konuştu.

"Elbette Ukrayna’ya desteğimizi ifade edeceğiz" diyen Stoltenberg, "Ukrayna için Kapsamlı Yardım Paketi üzerinde anlaşacağız.

NATO ve NATO müttefikleri uzun yıllardır Ukrayna’yı destekledi. Ama elbette işgalden sonra hepimiz hızlandık" ifadelerini kullandı.

"Liderler Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olması için tarihi bir karar da verecek"

Genel Sekreter Stoltenberg, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelik süreceğine de değinerek, "Liderler Finlandiya ve İsveç’in NATO üyesi olması için tarihi bir karar da verecek. Bu, Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında dün varılan anlaşmaya dayanıyor" dedi.

Stoltenberg, "Son olarak, son yıllarda tüm ittifak genelinde artan savunma yatırımları ve görev paylaşımı söz konusu olduğunda kaydedilen büyük ilerlemeyi yeniden masaya yatıracağız ve değerlendireceğiz.

Ayrıca başka kararlar da alacağız. İklim değişikliğini ele alacağız. Yeni bir inovasyon fonu oluşturacağız. Sonuç olarak bu gerçekten ittifakın birliğini ve NATO’nun değişen dünyaya uyum sağlama yeteneğini gösteren tarihi ve dönüştürücü bir zirve olacak" ifadelerini kullandı.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Jandarmadan traktör kullanımı eğitimiÖnceki Haber

Jandarmadan traktör kullanımı eğitimi

YÖKAKtan İnönü Üniversitesi‘ne akrediteSonraki Haber

YÖKAKtan İnönü Üniversitesi‘ne akredite

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar