Osmaniye
DOLAR18.8048
EURO20.4876
ALTIN1167.1

Mustafakemalpaşada atıl okullar köylerin kalbi oluyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mustafakemalpaşada atıl okullar köylerin kalbi oluyor
Abone ol
TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI İLE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ARASINDA YAPILAN İŞ BİRLİĞİ PROJESİ KAPSAMINDA, MUSTAFAKEMALPAŞA’DA KULLANILMAYAN KÖY OKULU BİNALARI, KÖY YAŞAM MERKEZLERİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan iş birliği projesi çerçevesinde, Mustafakemalpaşa’da kullanılmayan köy okulu binaları, köy yaşam merkezlerine dönüştürüldü.


Ormankadı, Kumkadı ve Kurşunlu mahallerinde uygulamaya başlanan köy yaşam merkezleri, Halk Eğitim Merkezi öncülüğünde yetişkinlere ve öğrencilere yönelik kurslara ev sahipliği yapıyor.


Mustafakemalpaşa kırsalında atıl olan köy okul binaları eğitim kurumu olarak veya farklı ihtiyaçları karşılayacak şekilde değerlendirildi.


Köy yaşam merkezleri olarak sosyal hayata kazandırılan proje ile bu okullar, ihtiyaçlar doğrultusunda anaokulu, ilkokul, kurs merkezi, kütüphane, matematik, doğa, bilim ve tasarım gibi farklı alanda hizmet veren atölyelerle gençlik kampları gibi eğitsel ve sosyal etkinliklerin yapılacağı alanlar olarak kullanılmaya başlandı.


3 mahallede uygulanıyor


Projede Mustafakemalpaşa’da Ormankadı, Kumkadı ve Kurşunlu mahallelerinde ‘Köy Yaşam Merkezleri’ kurulurken, İsmail Hakkı Şenpamukçu Halk Eğitimi Merkezi tarafından çeşitli alanlarda başlatılan eğitim faaliyetleri mahalle halkı tarafından büyük ilgi gördü.


Ormankadı Mahallesi Köy Yaşam Merkezi’nde yetişkinlere yönelik olarak çevre ve iklim değişikliği ile mücadele ve farkındalık, okuma-yazma kursları ile öğrenciler için zekâ oyunları gibi kurslar açıldı.


Kumkadı Mahallesi’ndeki Köy Yaşam Merkezi’nde yine yetişkinlere yönelik olarak giyim ve üretim kursları, Kurşunlu Mahallesi Köy Yaşam Merkezi’nde ise yetişkinlere yönelik olarak din eğitimi alanında kurslar açıldı.


Taleplere yanıt verecek


Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zafer Göllü, Köy Yaşam Merkezleri haricindeki birçok mahallede faaliyetlerin aktif bir şekilde sürdüğünü, bununla birlikte muhtarlar ve kırsal mahallelerdeki vatandaşlardan gelecek talepler doğrultusunda yeni kurslar açabileceklerini belirtti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Büyükkılıç: “Biz Kayseride hizmet belediyeciliğini önemseyen bir anlayışa sahibiz”Önceki Haber

Başkan Büyükkılıç: “Biz Kayseride hizmet...

Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıçtan Develi çıkarmasıSonraki Haber

Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıçtan Devel...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar