Osmaniye
DOLAR13.4595
EURO15.3649
ALTIN786.73
Merve Otomotiv

Kötü VPN Kullanmanın Zararları Nelerdir?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kötü VPN Kullanmanın Zararları Nelerdir?
Abone ol
Sanal Özel Ağ (VPN), ofis dışında evden veya yolda çalışmaya olanak tanıyan, satıcılara şirket operasyonlarını desteklemek için ihtiyaç duydukları dahili kaynaklara erişim imkânı veren ve şirketlerin verimli çalışmasına yardımcı olacak yüksek hızlı bağlantılar sunan bir uygulamadır.

Sanal Özel Ağ (VPN), ofis dışında evden veya yolda çalışmaya olanak tanıyan, satıcılara şirket operasyonlarını desteklemek için ihtiyaç duydukları dahili kaynaklara erişim imkânı veren ve şirketlerin verimli çalışmasına yardımcı olacak yüksek hızlı bağlantılar sunan bir uygulamadır.

Ancak bu avantajlarının yanında, VPN kullanımından doğan birtakım sorunlar, endişeler ve güvenlik açıkları da vardır. Her şeyden önce, kullanacağınız VPN'in ne tür verileri sakladığını şartlar ve gizlilik politikasından mutlaka kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde verilerinizin devlet veya üçüncü kişilerle paylaşılması riskiyle karşılaşabilirsiniz.

VPN kullanmanın bazı potansiyel dezavantajları olsa da kaliteli bir VPN kullanıyorsanız, bunlar sizi etkilemeyecektir. Bu sebeple VPN sağlayıcılarını karşılaştırmak ve VPN kullanmanın tüm avantajlarını ve dezavantajlarını hesaba katarak hangisinin en iyi VPN olduğuna karar vermek çok önemlidir.

Kalitesiz VPN kullanırken karşılaşılan yaygın VPN sorunlarını anlamak, ağ güvenliğini sağlamak için çok önemlidir. En yaygın karşılaşılan sorunları biz de sizler için aşağıda inceledik:

1. Güvenliğinizi tehlikeye atar

VPN kullanmanın sebeplerinden biri, siber korsanlarından ve saldırılardan korunmaktır. Ancak bazı VPN’ler korumak bir yana, en büyük çevrimiçi güvenlik risklerinden biri olan kötü amaçlı yazılımları kendi bünyelerinde barındırırlar. Çünkü ücretsiz VPN’ler, bu kötü amaçlı yazılımlar sayesinde reklam geliri elde ederek ayakta dururlar. Öte yandan kişisel verilerinizin güvenliği için en iyi VPN, yerleşik reklam engelleyici, kötü amaçlı yazılım koruması ve sınırsız bant genişliği sağlayan VPN’dir.

2. Çevrimiçi hareketlerinizi izler

VPN kullanımının en önemli sebebi, internette anonimliğin korunmasıdır. Ancak birçok tanınmış ücretsiz VPN, gizlilik sağlamak yerine, üçüncü kişilerce çevrimiçi hareketlerinizin izlenmesine olanak tanıyan zararlı yazılımlar içerir. Çevrimiçi hareketlerinizi takip eden üçüncü kişiler ise, bilgilerinizi toplayıp en yüksek teklifi verene reklam verenlere satarlar. Bu duruma ücretli VPN sağlayıcılarda daha nadir rastlanır.

3. Netflix Engelini Kaldıramaz

Netflix, dünyanın en zorlu geoblock'larını kullanır. Büyük kaynak ve özveri gerektirmesi sebebiyle, ücretli VPN'ler arasında bile bunları kırmayı başaran yalnızca birkaç sağlayıcı varken; ücretsiz VPN’ler arasında başarılı olana şu ana kadar rastlanmamıştır. Denediğiniz zaman ise hata mesajı ile karşılaşmanız ya da internet hızınızda aşırı düşüş yaşanması son derece muhtemeldir.

4. Veri Kullanımınızı Sınırlar

Ücretsiz VPN sağlayıcılarının, kullanıcılarını ücretli planı satın almaya ikna etmek için en sık başvurdukları yöntemlerden biri, veri miktarının sınırlanmasıdır.

5. İnternetinizi Yavaşlatır

İnternetinizin yavaşlaması, kalitesiz VPN'lerde sıklıkla karşılaşacağınız bir sorundur. Yine bazı ücretsiz VPN sağlayıcıları, kullanıcılarını ücretli plana yükseltmeye teşvik etmek için internet hızlarını kasıtlı olarak düşürürler. Ayrıca reklam göstererek ve bant genişliğini satarak da internet hızınızı yavaşlatırlar.

6. Reklamlara Maruz Bırakır

Kullanıcılarından abonelik ücreti almayan VPN sağlayıcılar, reklamlar ile gelir elde ederler. Bu reklamlar sadece zamanınızı çalıp canınızı sıkmakla kalmaz, aynı zamanda internet hızınızı yavaşlatabilir veya kötü amaçlı yazılımlar da içerebilir. Çünkü reklam verenler, hedef kitlelerini çevrimiçi hareketlerin izlenmesi yoluyla belirlemeyi tercih ederler.

7. Bant Genişliğinizi Satar

Reklamlara izin vermenin yanı sıra, ücretsiz kullanıcılarından para kazanmanın bir başka yolu da bant genişliğinin kar amacıyla satılmasıdır. Bu durum bilgisayarlara kötü amaçlı yazılım bulaşmasına ve bilgisayarınızdaki verilerin, siber suçlular tarafından ele geçirilmesine sebep olabilir. Ayrıca bilgisayarınızın, suç amaçlı kullanılması riskini de doğurur.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Karabükte trafik kazası: 2si çocuk 4 yaralıÖnceki Haber

Karabükte trafik kazası: 2si çocuk 4 yar...

Atatürk Giysi Koleksiyonu Defilesi büyük beğeni topladıSonraki Haber

Atatürk Giysi Koleksiyonu Defilesi büyük...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar