Osmaniye
DOLAR18.6443
EURO19.4227
ALTIN1051.8

Konyada “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisi açıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Konyada “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisi açıldı
Abone ol
KONYA’DA 5. İSLAMİ DAYANIŞMA OYUNLARI ÇERÇEVESİNDE, KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KONYA TİCARET ODASI (KTO) KARATAY ÜNİVERSİTESİ VE DÜNYA ETNOSPOR KONFEDERASYONU İŞ BİRLİĞİ İLE GERÇEKLEŞEN “KÖK HÜCRE DİJİTAL DENEYİMİ” SERGİSİ ZİYARETÇİLERİNE KAPILARINI AÇTI.

Konya’da 5. İslami Dayanışma Oyunları çerçevesinde, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu iş birliği ile gerçekleşen “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisi ziyaretçilerine kapılarını açtı.


Dijital dünyayı yakından takip eden ve daha önce “TheJourney Of Being” Dijital Sanat Sergisi ve “KaratayVerse” Yapay Zeka Festivali gibi organizasyonlara ev sahipliği yapan KTO Karatay Üniversitesi, bu kez “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisinde Konya Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu iş birliği ile bu organizasyona destek oluyor. Geleneksel sporlar ve oyunlara ev sahipliği yapan, gelenekselin inovasyonla buluştuğu “Kök Hücre Dijital Deneyimi” sergisi ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.


Sergi hakkında değerlendirmelerde bulunan KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç; “Konya, çok büyük bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor, tüm dünyanın gözü 5. İslami Dayanışma Oyunları’na çevrilmiş durumda. Böylesine büyük bir organizasyonda Konya Büyükşehir Belediyesi ve Dünya Etnospor Konfederasyonu iş birliğinde ‘Kök Hücre Dijital Deneyimi’ sergisi ile şehrimize ve bu organizasyona katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. Türk kültürünün geleneksel sporları ve çocuk oyunlarını dijitale dönüştürdüğümüzde ortaya çıkan sonucun ne olduğunu ziyaretçilerle paylaşıyoruz” dedi.


Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Dünya Etnospor Konfederasyonu’na iş birliklerinden dolayı teşekkür eden Ortaç, “Dünya Etnospor Konfederasyonu; gelenek, barış, dayanışma, saygı ilkeleriyle geleneksel sporları, bugünün teknolojisiyle harmanlayarak çocuklarımıza ve gençlerimize sunuyor. Kuşaktan kuşağa aktarılan geleneksel oyun ve sporların dijitalle buluşturulup sergilendiği bu etkinlikteki iş birliklerinden dolayı hem Dünya Etnospor Konfederasyonu’na hem de Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkürlerimizi iletiyorum” ifadelerini kullandı.“KTO Karatay Üniversitesi, dijital dünyayı yakından takip ediyor”


Üniversite olarak dijital dünyayı yakından takip ettiklerini vurgulayan Rektör Ortaç, “2021 yılında ‘TheJourney of Being: Yunus Emre, Var Olmanın Dijital Yolculuğu ve Mevlana Celadeddin-i Rumi Dijital Sanat Sergisi’ni yine bu alanda sanatseverlerle buluşturduk. Mayıs ayı sonlarında dijital teknolojilerin tüm yönleriyle anlatıldığı ve farklı platformlarda deneyimlendiği yapay zeka, NFT, Metaverse temalı Türkiye’nin ilk üniversite bahar şenliği olan ‘Karatayverse Yapay Zeka Festivali’ni kampüsümüzde gerçekleştirdik. Etkinlik çerçevesinde şehir içi ve şehir dışından çok yoğun ilgi gördük” şeklinde konuştu.“Geleneklerimiz dijitalle bir araya geliyor”


Rektör Ortaç, KTO Karataylı uluslararası öğrencilerin de sergide görev aldığını belirterek, “Konyalılarla ve Konya’ya gelen turistlerle ‘Kök Hücre Dijital Deneyimi’ sergisini paylaşıyoruz. Sergide, üniversitemizin uluslararası öğrencilerinden oluşan farklı dillere hakim olan rehberlerimiz de görev alıyor. Burada geleneklerimizin, sanat ve dijitalle bir araya geldiğinde ortaya çıkan sonucun ne olduğunu ziyaretçilere sunmayı amaçlıyoruz” dedi.


Geleneksel spor ve oyunların dijital dünyadaki modern halinin yansıtıldığı sergi, 17 Ağustos’a kadar her gün saat 10.00-22.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Sergi, 18 Ağustos saat 18.00’da sona erecek.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gaziantep’te gelinlerin düğün öncesi kuaför ve bakımları belediyedenÖnceki Haber

Gaziantep’te gelinlerin düğün öncesi kua...

AK Parti teşkilatları Çanakkalede 6 bin hanenin kapısını çaldıSonraki Haber

AK Parti teşkilatları Çanakkalede 6 bin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar