Osmaniye
DOLAR18.6443
EURO19.4227
ALTIN1051.8

Kaz Gölü maden tehdidinden şimdilik kurtuldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kaz Gölü maden tehdidinden şimdilik kurtuldu
Abone ol
SİVAS’IN ZARA İLÇESİNDE ADETA ÇÖLDE BİR VAHAYI ANDIRAN KAZ GÖLÜ'NÜN ÇEVRESİNDE KURULMASI PLANLANAN MADEN OCAĞI MAHKEME KARARI İLE DURDURULDU.

Sivas’ın Zara ilçesinde adeta çölde bir vahayı andıran Kaz Gölü’nün çevresinde kurulması planlanan maden ocağı mahkeme kararı ile durduruldu.


Sivas’ın Zara ilçesi Eymir köyü yakınında bulunan Kaz Gölü doğal güzelliğiyle kendine hayran bırakıyor. 2019 yılı sonunda Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından “Mahalli Öneme Haiz Sulak Alan” ilan edilen göl, birçok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda göle yakın bir noktada maden ocağı kurulmak istenmiş bu duruma Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği ve köy sakinleri tepki göstererek hukuk mücadelesi başlatmıştı. Kavasbaşı, Ütük ve Eymir köyleri muhtarlıkları tarafından Bölge İdare Mahkemesine açılan yürütmeyi durdurma davası sonuçlandı. Mahkeme, projenin uygulanması halinde Kaz Gölü’nde telafisi güç zararlar doğabileceği gerekçesi ile yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar doğaseverleri bir hayli mutlu etti.“Sonunda başardık”


ZASİAD Başkanı Şenel Çobanoğlu, verdikleri mücadelenin sonunda başardıklarını söyleyerek, “Kaz Gölü için iş adamlarımız, tüm sivil toplum kuruluşlarımız, derneklerimiz gönül birlikteliği yaptık. Burası 135 tane kuşun uğrak yeri. Burayla ilgili bir mangan madeni sorunumuz oldu. Üç dört yerden numune aldılar ve ruhsat alınmıştı. Bunun iptali için ciddi bir mücadele yaparak açılması planlanan maden ocağının ruhsatının iptali için müracaatlar yaptık. Sonunda başardık, kazandık. Bu doğal güzelliği Zara’mıza, ülkemize kazandırdık” dedi.


Kaz Gölü sahip olduğu canlı popülasyonu, barındırdığı endemik bitki türleri ve ev sahipliği yaptığı nesli tükenmekte olan kuş türleri ile dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda tarımda kullanılan bilinçsiz sulama ve yakılarak yok olma tehlikesi ile karşı karşıya getirilen göl, Zaralı iş adamlarının başlattığı mücadele ile kurtarılmıştı. Göl, dünyada son kalan 40 turna ailesinden 3’üne ve nesli tükenmekte olduğu düşünülen küçük beyaz akbabalara ev sahipliği yapıyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İklim değişikliği florayı etkiledi, arıcılar bu yıl da umduğunu bulamadıÖnceki Haber

İklim değişikliği florayı etkiledi, arıc...

Fıstık üreticisinden taban fiyat çağrısıSonraki Haber

Fıstık üreticisinden taban fiyat çağrısı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar