Osmaniye
DOLAR18.5813
EURO18.3713
ALTIN1021.0
Yusuf Cinkara Otomotiv

KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Büyüksimitci: “GES yönetmelik değişikliği yatırımcılarımızı mağdur edecek”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Büyüksimitci: “GES yönetmelik değişikliği yatırımcılarımızı mağdur edecek”
Abone ol
KAYSERİ SANAYİ ODASI (KAYSO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET BÜYÜKSİMİTCİ, ENERJİ PİYASASI DÜZENLEME KURUMU (EPDK) TARAFINDAN HAZIRLANAN VE 11.08.2022 TARİHLİ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİREN 'ELEKTRİK PİYASASINDA LİSANSSIZ ELEKTRİK ÜRETİM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK'TEKİ DÜZENLEMENİN SANAYİCİLERİ MAĞDUR EDECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından hazırlanan ve 11.08.2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ’Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’teki düzenlemenin sanayicileri mağdur edeceğini söyledi.


12 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanan ’Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nde sanayicilere lisanssız Güneş Enerjisi Santrali (GES) yapma imkanı sağlandığına ve ihtiyaç fazlası elektriğin YEKDEM çerçevesinde değerlendirilmek üzere 10 yıl süre ile satın alınabildiğine dikkat çeken KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Büyüksimitci, 11 Ağustos 2022 tarihinde yayımlanan yönetmelikteki düzenleme ile tüketim fazlası enerjinin bedelsiz olarak sisteme verileceğini, bu durumun da büyük mağduriyetlere yol açacağını savundu. Yapılan düzenlemeden rahatsız olan çok sayıda sanayicinin kendilerine ulaştığını ifade eden Büyüksimitci, “Çok sayıda sanayicimiz bu konuda bize ulaşarak mağduriyetlerini dile getiriyor. 2019 yılında yayımlanan yönetmeliğe istinaden kredi çekip, borçlanarak yatırım yapan sanayicilerimiz oldu. Kredi ödemesini yapamayan sanayicilerimizin mevcut imalatları da sekteye uğrayacaktır. Yapılan düzenleme ile GES yatırımı yapan yatırımcılar tüketim fazlası enerjiyi bedelsiz olarak YEKDEM’e aktarmak durumunda bırakıldı. Söz konusu düzenleme, 11 Ağustos 2022 tarihinden önce yatırım yapanları kapsamamalıydı. Bu konuda sanayicilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde talebimiz var. Kaldı ki enerji ithalatı Türkiye’nin cari açığının büyük bir kısmını oluşturuyor. Yeşil dönüşüm konusunun sıkça konuşulduğu günümüzde üretimi artırmak ve teşvik etmek adına çaba göstermemiz gerekirken, hem yeni yatırımcıları caydırıcı hem de önceden yatırım yapanları zora sokacak bu düzenlemenin tekrardan gözden geçirilmesi ülkemizin ve yatırımcılarımızın menfaatine olacaktır diye düşünüyoruz” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Banka şube müdürünü ve çalışanları rehin alan şahıs 2 saat sonra ikna edildiÖnceki Haber

Banka şube müdürünü ve çalışanları rehin...

Vali Gül, sınır kapısına saldırı iddialarını yalanladıSonraki Haber

Vali Gül, sınır kapısına saldırı iddiala...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar