Osmaniye
DOLAR18.1053
EURO18.2906
ALTIN1020.3
Yusuf Cinkara Otomotiv

DPÜ Simavdaki Synaus ve Ankyra Sidera Antik Kentlerini araştıracak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DPÜ Simavdaki Synaus ve Ankyra Sidera Antik Kentlerini araştıracak
Abone ol
DPÜ SİMAV'DAKİ SYNAUS VE ANKYRA SİDERA ANTİK KENTLERİNİ ARAŞTIRACAK

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütahya’nın Simav ilçesindeki Synaus ve Ankyra Sidera antik kentlerinin arkeolojik yüzey araştırmalarının üç yıl boyunca Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından yürütülmesine karar verdi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Arkeoloji Bölümüne iletilen yazıda Kütahya ili Simav ilçesi sınırlarındaki Synaus ve Ankyra Sidera antik kentlerinde üç yıl süreyle arkeolojik yüzey araştırmalarının FEF Arkeoloji Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Zerrin Erdinç başkanlığında yürütüleceği bildirildi.


Konuyla ilgili açıklama yapan ve çalışmaların üç yılda tamamlanacağının öngörüldüğünü kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Zerrin Erdinç,” Kütahya çağlar boyunca çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış tarihi anlamda zengin arkeolojik kalıntılara sahip önemli bir kent. Antik dönemde Phrygia Epiktetos olarak adlandırılan bölgede yer alan Kütahya ve çevresi önemli ticaret yolları üzerinde yer almış, çevre kentlerle birlikte arkeoloji bilimine önemli katkılar sağlayacak veriler barındırmış bir bölge. Simav ilçesi ve çevre köylerde yapılacak olan yüzey araştırması ile birlikte Kütahya’nın kültürel ve tarihi zenginliklerine bir yenisi daha eklenecek. Üniversitemizden ve çevre üniversitelerden arkeoloji, tarih, jeoloji, halk bilimi gibi bilim dallarında uzman bir ekiple çok disiplinli bir çalışma gerçekleştiriliyor. Bu yılki çalışmalarda ilçe sınırları içinde bulunan Synaus ve Ankyra Sidera kentlerinin geçmişten günümüze kadar geçirdiği tarihsel süreç ile söz konusu kentleri içine alan Simav gölü havzasının antik dönemdeki önemi tespit edilmeye çalışılacak” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Burhaniyede 5 plaja törenle mavi bayrak asıldıÖnceki Haber

Burhaniyede 5 plaja törenle mavi bayrak...

Kütahya Tasarım Teknokentte firmalar için kaynaşma etkinliğiSonraki Haber

Kütahya Tasarım Teknokentte firmalar içi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar