Osmaniye
DOLAR8.8736
EURO10.4799
ALTIN499.04
Merve Otomotiv

Domuztepenin figürleri ilmek ilmek işleniyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Domuztepenin figürleri ilmek ilmek işleniyor
Abone ol
DÜNYADAKİ EN ESKİ YERLEŞİM YERLERİNDEN BİRİ OLAN DOMUZTEPE HÖYÜĞÜN KAZI ÇALIŞMALARI SIRASINDA ORTAYA ÇIKAN TARİHİ ESERLER, USTA EĞİTMENLERİN ELLERİNDE İLMEK İLMEK NAKŞEDİLİYOR

Dünyadaki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Domuztepe Höyüğünde kazı çalışmaları sırasında ortaya çıkan tarihi eserler, usta eğitmenlerin ellerinde ilmek ilmek nakşediliyor.


Gerek radyokarbon tarihleme yöntemi, gerek ele geçen çanak çömleğin değerlendirilmesiyle MÖ 6500 - 5500 yıllarına tarihlendirilmesi öngörülen Demoztepe Höyüğü, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Türkoğlu ilçeleri sınırlarında yer alıyor. Tarihî ve kültürel değerlerin korunmasına yönelik çalışmalar yürüten Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü, Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Halil Tekin ve ekibinin “Domuztepe” yerleşimine dair elde ettiği birtakım bulguları somutlaştırmak adına farklı sanat kolları tarafından tasarlanan 65 üründen müteşekkil “Domuztepe Koleksiyonu”nun hazırlıklarını sürdürüyor.


Kazı çalışmaları sırasında elde edilen çanak, çömlek gibi çeşitli yapıtların yanı sıra, farklı çizimler ve bulgular olgunlaşma enstitüsü tarafından çalışmaya alındı.


Günümüz ile geçmiş arasında bağ kurmak ve kültürel mirası geleceğe taşımak amacıyla yola çıkan olgunlaşma enstitüsünün eserleri önümüzdeki aylarda sergilenecek.


Enstitüde tasarımları yapılan tarihi eserlerden kimisi ayakkabıya, kimisi kumaşa, kimisi de çeşitli materyallere nakşediliyor. Birbirinden farklı 65 tarihi ürünün katalogları için çalışmaların yapıldığını ifade eden Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitü Müdürü Mutlu Aslantürk, “Bütün yıl yaptığımız bir çalışmanın son aşamasına geldik ve katalog çekimlerimdeyiz artık. Domuztepe, Göbeklitepe’den 2 bin yıl sonra Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ve Pazarcık İlçesi sınırındaki bir bölgeye yerleşmesiyle oluşmuş kültür hazinesi biz bu kültür hazinesiyle ilgili iletişimlerimizi Hacettepe Üniversitesi hocalarından Prof. Dr. Halil Tekin aracılığıyla yapmaya başladık ve o bölgedeki buluntuları görselleriyle ilgili bilgiler verdi. Biz bu görseller üzerinden atölyelerimizde tasarımlar yaptık. Ayakkabı atölyesinden tutup kuyumculuğa, bakır atölyesinden tutup nakış atölyesine, giyim atölyesinden tutun birçok alanda tasarımlar yaptık. Yaklaşık 65 parça ürünümüz var bu ürünlerin katalog çekimleri yapılıyor şuanda inşallah önümüzdeki sonbaharda vatandaşların beğenisine sunacağız. Bu çalışmanın amacı, Domuztepe’nin tanıtımına katkıda bulunmak” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Selçuk sosyal medya hesabında köpeğe gazete okuyan vatandaşı paylaştıÖnceki Haber

Bakan Selçuk sosyal medya hesabında köpe...

Bakan Kurum: İklim değişikliğinde tarihi sorumluluğumuz yok denecek kadar az olmasına rağmen kararlı adımlar attıkSonraki Haber

Bakan Kurum: İklim değişikliğinde tarihi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar