Osmaniye
DOLAR16.3849
EURO17.5836
ALTIN974.49
Merve Otomotiv

Diyanetten Hz. Adem ve Hz. Havvaya yönelik tartışma ve polemiklere cevap

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyanetten Hz. Adem ve Hz. Havvaya yönelik tartışma ve polemiklere cevap
Abone ol
HZ. ADEM, HZ. İSA, HZ. HAVVA VE HZ. MERYEM’E YÖNELİK POLEMİKLERLE İLGİLİ OLARAK DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMADA, “İSLAM’IN SEÇKİN ŞAHSİYETLERİNE DAİR SÖYLENEN HER CÜMLEDE, YAPILAN HER AÇIKLAMA VE YAKLAŞIMLARDA SON DERECE HASSAS VE DİKKATLİ OLUNMASI GEREKMEKTEDİR” DENİLDİ.

Hz. Adem, Hz. İsa, Hz. Havva ve Hz. Meryem’e yönelik polemiklerle ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İslam’ın seçkin şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir” denildi.


Diyanet İşleri Başkanlığı, son zamanlarda Hz. Adem, Hz. İsa, Hz. Havva ve Hz. Meryem’e yönelik polemiklerle ilgili olarak açıklama yaptı. Açıklamada, “Son zamanlarda İslam’ın kutlu elçileri Hz. Adem ve Hz. İsa peygamberlerimize; insanlığın ortak değeri Hz. Havva ve iffet abidesi Hz. Meryem annelerimize yönelik gelişigüzel tartışmaların ve polemiklerin yapıldığına şahit olmaktayız” cümlelerine yer verildi.“Bu müstesna şahsiyetler, tarih boyunca büyük bir saygı, hürmet ve muhabbet anılmıştır”


Açıklamada Hz. Adem’in ilk insan olmasının yanı sıra aynı zamanda ilk peygamber olduğu belirtilerek, “Öncelikle bilinmelidir ki Hz. Adem (a.s.), ilk insan olmasının yanında aynı zamanda ilk peygamberdir. Bu yönüyle vahye muhatap olmuş; akıl, şuur, irade gibi hususiyetleri ve eşya hakkındaki ilmiyle meleklere üstün kılınmış mükerrem bir şahsiyettir. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’de “halife” olarak nitelenen Hz. Adem ve onun eşi Hz. Havva, bütün insanlığın müşterek değeri ve muazzez atalarıdır. Aynı şekilde Yüce Allah, “Allah katında İsa’nın yaratılmasındaki durum, Âdem’in durumu gibidir.” (Âl-i imran, 3/59) buyurarak Hz. İsa’nın yaratılışındaki ilahi kudrete ve onun doğumuna açıkça vurgu yapmıştır. Tevhit inancının örnek şahsiyetleri olarak Hz. İsa ve onun mutahhar annesi Hz. Meryem, Allah’ın ezeli hitabına mazhar olan seçkin insanlardır. Yüce Allah, hem Hz. İsa’nın hem de onun mübarek annesi Hz. Meryem’in asaletinden ve saygınlığından Kur’an-ı Kerim’de defaatle bahsetmiştir. Nitekim Hz. Meryem, insanlık için iman, hayâ ve iffet timsali bir şahsiyet olarak tanıtılmıştır. Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah’ın övgüsüne mazhar olmuş bu müstesna şahsiyetler, tarih boyunca bütün Müslümanlar tarafından da büyük bir saygı, hürmet ve muhabbet anılmıştır” ifadeleri kullanıldı.“Dini şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır”


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasında şu cümleler kullanıldı:


“Dolayısıyla maksadı, niyeti ve bağlamı ne olursa olsun, İslam’ın seçkin, önder ve örnek şahsiyetlerine dair söylenen her cümlede, yapılan her açıklama ve yaklaşımlarda son derece hassas ve dikkatli olunması gerekmektedir. Dini şahsiyet, sembol ve değerlerle ilgili özensiz tutum ve davranışlarda bulunulması, en hafif tabirle saygısızlıktır. Bu hususta asgari bir insani erdem olarak herkesin daha duyarlı olması ve hassasiyet göstermesi elzemdir. Bu itibarla, hem yüce dinimizin ilkeleri ve örnek şahsiyetleri hakkında konuşurken hem de söz konusu değerleri savunurken saygılı, özenli ve ilkeli olmak, herkesin içselleştirmesi gereken en temel insani ve ahlaki tavırdır.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
YÖKte uluslararası üniversite ortaklıkları değerlendirildiÖnceki Haber

YÖKte uluslararası üniversite ortaklıkla...

Borsa günü yükselişle kapattıSonraki Haber

Borsa günü yükselişle kapattı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar