Osmaniye
DOLAR18.8383
EURO20.3282
ALTIN1128.4

Deve Dikeni Faydaları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Deve Dikeni Faydaları
Abone ol
Deve Dikeni faydaları hakkında hastalıklara karşı bitkisel tedavi yöntemleri makalemizde bulunmaktadır.Makalemize göz atmak için aşağıdaki linki tıklayınız.
Deve Dikeni faydaları hakkında hastalıklara karşı bitkisel tedavi yöntemleri makalemizde bulunmaktadır.Makalemize göz atmak için aşağıdaki linki tıklayınız.

    
Deve Dikeni Faydaları ve Deve Dikeni Tohumu.
Karaciğer hastalıkları tedavisinde deve dikeninden  yararlanmak, Eski Yunanlılara kadar uzanır. Bu bitki, 2000 yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır. Deve dikeninin karaciğer tedavisi üzerinde kullanımı ve yararları konusunda, 300 den fazla araştırma vardır. Bu çalışmaların çoğu Avrupa’da gerçekleştirilmiştir ve deve dikeninin, toksik karaciğer hasarı, inflamatuar karaciğer hastalığı ve siroz gibi karaciğerle ilişkili hastalıklar üzerindeki olumlu etkileri E Komisyonu tarafından onaylanmıştır. Deve dikeni (meryemana dikeni) karaciğerin en yakın dostu olarak anılabilir. Deve dikeni sadece karaciğeri toksinlerden korumakla kalmaz aynı zamanda ciddi bir şifacı rolü de üstlenir. Karaciğer hücrelerini onarmaya yardım eder ve yeni hücrelerin yenilenmesini de destekler.Özetle deve dikeni,  karaciğerin günlük görevlerini yürütmesini ve kendini gençleştirme yeteneğini sağlar ve güvence altına alır.  Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda bitkideki silymarin ve silibin gibi aktif maddelerin farklı kanser türlerine karşı antitümöral etkisi tespit edilmiştir. Deneysel çalışmalarda Akciğer Kanseri oluşturulmuş hayvanlarda kanserin gelişimini ve yayılmasını azaltıcı etkisi görülmüştür. Deve


Dikeni Tohumunun Faydaları – Milk Thistle Ne İşe Yarar?
Antioksidan   Deve dikeninin içeriğindeki aktif madde olan silymarin vücudu hücre hasarına neden olan serbest radikallerden koruyan kuvvetli bir antioksidandır. Deve dikeni ekstresi aynı zamanda, içeriğinde glutatyon ve süperoksit dismutaz gibi Antioksidan özelliklere sahip diğer bileşikleri motive eder. Glutatyon, karaciğerin detoksifikasyonu için hayati bir maddedir. Bir çalışmada, deve dikeni kullanımı, vücuttaki glutatyon seviyesini % 30 oranında yükseltmiştir; bunun anlamı, karaciğerin; vücudu temizlemek ve zehirli maddelerin atılması konusunda görevlerini çok daha etkin olarak yerine getirebilmesidir.
 
   
Alkol Bağlantılı Hastalıklar
Deve dikeninin  karaciğere diğer bir faydası, bir  görevli gibi çalışarak alkol tüketiminin neden olduğu toksik durumu önleme yeteneğidir. Büyük miktarlarda alkol tüketimi, karaciğerin fazlaca çalışmasına sebebiyet verdiğinden, uzun vadede siroz gibi ciddi karaciğer hastalıklarına neden olur. Deve dikeni ekstresi kullanımı, karaciğer hücrelerinin onarılmasına ve yenilenmesine, aynı zamanda iyileştirilmezse siroza yol açan fibrozisi bloke eder.Deve dikeninin; siroz, alkol kaynaklı hasarlı karaciğer ve Hepatit hastalıklarından muzdarip hastaların tedavilerinde oldukça büyük bir yarar sağladığı gözlemlenmiştir. Aslında deve dikeni her türlü karaciğer toksisitesinde büyük ölçüde etkilidir. Alman araştırmacılar, ölümcül olabilen amanita mantarı zehirlenmesinden sonra oluşan toksik karaciğer hasarının tedavisinde, deve dikeninin oldukça etkili olduğunu saptamışlardır.


Antioksidanlar ve biyoflavonoidler bakımından zengin olan deve dikeninin, kronik karaciğer hastalarının kanındaki çeşitli enzimlerin düzeylerini düşürdüğü gözlenmiştir.‘Alternatif Tıp Tam Rehberi’ adlı kitabın yazarlarından Dr. W. Lee Cowden deve dikeninin  her zaman, dilaltı L-glütasyon  ile birlikte alınması gerektiğini belirtmiştir. Safra taşları devedikeni safra akışını uyarır ve hem safra taşının önlenmesi, hem de tedavisinde etkilidir.
 
   
Umut verici Kanserle Mücadele Özellikleri
İnsanlar üzerinde yürütülen klinik çalışmalar olmamasına rağmen, laboratuvar çalışmaları, silymarinin aktif bir bileşiği olan silibinin’in, prostat, serviks ve meme kanserlerinde bulunan kanser hücreleri ile mücadelede etkili olduğu, kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığı ve  kemoterapi ilaçlarının etkinliğini arttırdığı gözlemlenmiştir.

  
Deve Dikeni Nasıl kullanılır?
Optimum sağlık yararları elde etmek için uzman tavsiyesi; günde 2-3 kez, 200-400 mg silymarin kullanımıdır. Piyasada; 70 -80% silymarin içeren standardize edilmiş deve dikeni kapsülü bulacaksınız. Her kapsülün gerçek mg yüzdesini oranla çarparak, tüketmeniz gereken net miktarı hesaplayabilirsiniz.

  
Milk Thistle Yan Etkileri
Kesin olmamakla birlikte sitokrom enzimlerini baskılayarak sentetik ilaçlarla etkileşime girebileceği belirtilmektedir. (Sitokin P 450 enzim sistemiyle metabolize olan ilaçlarla beraber kullanırken olası ilaç etkileşimler düşünülerek ilaçlarla aynı anda alınmaması ve arada zaman farkı bırakılması öneriliyor)
 Hormon reseptörü pozitif meme kanseri olan kişiler doktor onayı olmadan kullanmamalıdır.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 2
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kırmızı Kantaron FaydalarıÖnceki Haber

Kırmızı Kantaron Faydaları

Çörek Otunun Faydaları Sonraki Haber

Çörek Otunun Faydaları

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar