Osmaniye
DOLAR16.7832
EURO17.4971
ALTIN976.05
Yusuf Cinkara Otomotiv

Bollywood Mardin’e taşınacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bollywood Mardin’e taşınacak
Abone ol
7 bin yıllık tarihi geçmişi ve kültür varlıkları ile Türkiye’de çok sayıda film ve diziye ev sahipliği yapan Mardin’in bu zenginliği yabancı yönetmenlerin de ilgisini çekmeye başladı.

7 bin yıllık tarihi geçmişi ve kültür varlıkları ile Türkiye’de çok sayıda film ve diziye ev sahipliği yapan Mardin’in bu zenginliği yabancı yönetmenlerin de ilgisini çekmeye başladı.

Bollywood olarak adlandırılan Hint sinemasının ünlü yönetmeni Ribhu Dasgupta , Hint filminin yapımcısı Vivek Agraval, yerel yapımcı Melih Gülhan Kızılkaya ve yerel şirket sorumlusu İlhan Kızılkaya ile birlikte  Mardin Kapadokya ve Gaziantep’te çekilecek Durga isimli aksiyon  filminin çekimleri için Mardin’i seçti.

Bollywood’un ünlü aktörlerinin oynayacağı film için Mardin’e gelen Hint sinemasının ünlü yönetmeni Ribhu Dasgupta, Hint filminin yapımcısı Vivek Agraval, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabahattin Genç ile Mardin’de çekecekleri film için görüştü.

DÜNYANIN GÖZÜ MARDİN'DE

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, kültür ve medeniyet şehri Mardin'in sanatçılara ilham veren bir kent olduğunu belirterek, yönetmen, sanatçı, fotoğrafçı ve yapımcılar Mardin’de film çekmek için adeta sıraya girdiğini anlattı. "Son olarak Hint sinemasının ünlü yönetmeni Ribhu Dasgupta, Hint filminin yapımcısı Vivek Agraval, yerel yapımcı Melih Gülhan Kızılkaya ve yerel şirket sorumlusu İlhan Kızılkaya Mardin’de film çekmeleri konusunda bizimle görüştü" diyen Vali Demirtaş, "Bizde gereken desteği verdik. Önümüzdeki günlerde gelip çekimlere başlayacaklar” dedi.

Özellikle son bir yıldır sanatçıların kliplerini Mardin'de çektiğini belirten Vali Demirtaş, mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Mardin'in, Güneydoğu Anadolu'nun şiirsel bir kent olduğunu kaydederek, "Mardin, birçok eski uygarlığa beşiklik eden gizemli bir kent" dedi.

"MARDİN ADETA DOĞAL PLATO"

Hint sinemasının ünlü yönetmeni Ribhu Dasgupta ise, Mardin’e hayran kaldıklarını belirterek, "Durga adlı aksiyon film çekimleri Mardin, Kapadokya ve Gaziantep’te tarihi yerlerde çekmeyi planladık. Ve birçok Hint sinemasının ünlü aktörleri bu filmde oynayacak. Şimdiden heyecanlandım” dedi. 

Bu arada İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabahattin Genç ise, Mardin'in sanatla buluşturulduğunu, bu sayede yerli ve yabancı yapımcıların ilgisiyle karşılaştıklarını kaydetti.

Kentte dizi veya film çekimi için, aralarında yabancıların da yer aldığı çok sayıda yapımcının başvuru yaptığını ifade eden Genç,” Son olarak Hint sinemasının ünlü yönetmeni Ribhu Dasgupta , Hint filminin yapımcısı Vivek Agraval, yerel yapımcı Melih Gülhan Kızılkaya ve yerel şirket sorumlusu İlhan Kızılkaya ile birlikte  Mardin Kapadokya ve Gaziantep’te çekilecek Durga isimli aksiyon  filminin çekimleri için Mardin’i seçti. Mardin doğal bir sinema platosuna sahip.

Mimarisi ve kültürüyle sektör için bulunmaz bir hazinedir. Bu nedenle tarihi evler, sokaklarda çekimler yapılıyor.

Sağlanan huzurun talebe önemli bir katkısı oldu. Mardin tamamıyla kendine geldi." diye konuştu.

HOLLYWOOD VE BOLLYWOOD YÖNETMENLERİN İLGİSİ

Dünyanın birçok ülkesinden gelen yönetmenlerin film çekimleri ile Mardin adeta doğal film platosuna dönüştü. En son 2011 yılında da Hint sineması Bollywood’un ünlü yıldızları Salman Khan ve Katrina Kaif’in başrolünü paylaştığı “Ek Tha Tiger (Bir Zamanlar Tiger)” filminin aksiyon sahneleri Mardin’de çekilmişti.

 

20 YILDA 30'UN ÜZERİNDE SİNEMA VE DİZİ FİLM ÇEKİLDİ

Mardin'de 1999 yılında Hülya Avşar'ın başrolde oynadığı 'Salkım Hanımın Taneleri' adlı sinema filmi ile başlayan furya, Kenan İmirzalıoğlu'nun oynadığı ve Osman Sınav'ın yönettiği 'Deli Yürek' sinema filmiyle sürmüş ve Sibel Can'ın 'Berivan'ı, Özcan Deniz'in 'Asmalı Konak'ı, Mahsun Kırmızıgül'ün 'Aşka Sürgün'ü, Zuhal Olcay'ın 'Seni Çok Özledim'i, Kadir İnanır'ın 'Azap Yolu', Levent Kırca'nın 'Ağa'sı, Serdar Gökhan'ın 'Küçük Ağa'sı, Mehmet Ali Alakurt ve Cansu Dere'nin 'Sıla'sı, Hande Ataizi'nin "Tutsak" dizisi Şermiyan Midyat’ın Hükümet Kadın ve Aylav yu sinema filmleri ile ivme kazanmıştı. 1999 yılında başlayan film furyası 20 yılda Mardin’de 30’un üzerinde sinema ve dizi filmi çekildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Altay: Aköreni mantarda ve susamda markalaştırmak için çalışıyoruz”Önceki Haber

Başkan Altay: Aköreni mantarda ve susamd...

Amasya Üniversitesi Yedikır mevkiinde lavanta yetiştirecekSonraki Haber

Amasya Üniversitesi Yedikır mevkiinde la...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar