Osmaniye
DOLAR18.6414
EURO19.5108
ALTIN1061.8

Altın Portakal Film Festivali söyleşilerle devam ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Altın Portakal Film Festivali söyleşilerle devam ediyor
Abone ol
FİLMİN BAŞROL OYUNCUSU MERVE DİZDAR FİLM VE ROLÜ HAKKINDAKİ SÜREÇLE İLGİLİ, "HİKAYEYİ ÇOK BEĞENDİM. ZORLANDIĞIM ŞEY DAHA BASİT OYNAYABİLMEK OLDU, YANİ DUYGULARI İÇERİDE YAŞAMAK. BEN ZATEN HİPERAKTİF BİR İNSAN OLDUĞUM İÇİN BAĞIRA ÇAĞIRA OYNAMAK BENİM İÇİN DAHA KOLAY. HİSLERİN MİNİMAL OLMASI BENİ ZORLADI AMA BU FİLMİN BAŞARILARDAN BİRİSİ DE BU. FİLMİ HER İZLEDİĞİMDE ATMOSFERİN İÇİNE GİRİYORUM VE KENDİMİ ORADA HİSSEDİYORUM” İFADELERİNİ KULLANDI.

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali tüm hızıyla sürüyor. Festivalde bugün Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan “Kar ve Ayı” filminin söyleşisi düzenlendi.


Türkiye, Almanya ve Sırbistan ortak yapımı ve yönetmen Selcen Ergun’un ilk uzun metrajlı filmi olan “Kar ve Ayı”, kışın bitmek bilmediği uzak bir kasabaya mecburi hizmet nedeniyle atanan genç hemşire Aslı’nın, kasabadaki güç ilişkileri, sır ortaklıkları ve şüpheyle yüzleşme hikayesini konu ediniyor. Çekimleri 2020 yılının kış aylarında Artvin’in Şavşat bölgesinin zorlu koşullarında gerçekleştirilen filmin, Avrupa’nın en büyük film fonu Eurimages tarafından desteklenirken başrolünü ise Merve Dizdar üstlendi. Filmin oyuncu kadrosunda; Saygun Soysal, Asiye Dinçsoy, Erkan Bektaş, Derya Pınar Ak ve Onur Gürçay da yer alıyor.


Filmin yönetmeni Selcen Ergun, yapım süreciyle ilgili olarak, "Bu filmin hikayesine uzun bir süre önce başladık. Filmimiz birkaç farklı kaynaktan besleniyor. Bu kaynaklardan biri benim son yıllarda daha da yoğun şekilde hissettiğim, insanoğlu olarak doğaya ve canlılara nasıl davrandığımız konusu. Diğer yandan da kadın olarak aslında hissettiğimiz ve etrafımızı kaplayan güvende olamama duygusunun verdiği sıkışmışlık hissi, aynı zamanda da umut hissi. Bu hisleri izleyiciye aktarabilmek için ise küçük alanda bu duyguları işledik ve daha görünür kıldık. Ben hep küçük sırlar ve gerilim olsun istiyordum, ana karakterin duygu dünyasından beslenen gerilimi hissetmek istedik” şeklinde konuştu.


Filmin başrol oyuncusu Merve Dizdar ise film ve rolü hakkındaki süreçle ilgili, "Hikayeyi çok beğendim. Zorlandığım şey daha basit oynayabilmek oldu, yani duyguları içeride yaşamak. Ben zaten hiperaktif bir insan olduğum için bağıra çağıra oynamak benim için daha kolay. Hislerin minimal olması beni zorladı ama bu filmin başarılardan birisi de bu. Filmi her izlediğimde atmosferin içine giriyorum ve kendimi orada hissediyorum” ifadelerini kullandı.


Filmin oyuncularından Onur Gürtaş, en çok hava şartlarında zorlandıklarını belirterek, “Doğa koşulları oldukça zorluydu, en zorlayıcı anlardan birisi de yakın planlardı çünkü çok etkiledi. Ancak ekip sıcak olduğu için biraz daha rahatladık” dedi.


Filmin görüntü yönetmeni Florent Herry ise zorlu sahnelerin çekimlerine ilişkin, “Zaten var olan soğukluğu, doğayı ve karakterin iç dünyasını yansıtmaya çalıştık. Tezatlardan faydalandık ve bunları bir araya getirdik” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tarık Çetin: Bu yıla Süper Lig parolası ile başladıkÖnceki Haber

Tarık Çetin: Bu yıla Süper Lig parolası...

Yabancı öğrenciler bilgi evinde ebru sanatı ile tanıştıSonraki Haber

Yabancı öğrenciler bilgi evinde ebru san...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar