Osmaniye
DOLAR18.1053
EURO18.2906
ALTIN1020.3
Yusuf Cinkara Otomotiv

ABD Yüksek Mahkemesinin ilk siyahi kadın yargıcı yemin etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ABD Yüksek Mahkemesinin ilk siyahi kadın yargıcı yemin etti
Abone ol
YÜKSEK MAHKEME YARGICI STEPHEN BREYER'IN EMEKLİLİK KARARI ALMASININ ARDINDAN ABD BAŞKANI JOE BİDEN TARAFINDAN ADAY GÖSTERİLEN KETANJİ BROWN JACKSON, YEMİN ETMESİNİN ARDINDAN ABD YÜKSEK MAHKEMESİ’NDE GÖREV ALAN İLK SİYAHİ KADIN YARGIÇ OLDU.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Stephen Breyer’ın emeklilik kararı almasının ardından ABD Başkanı Joe Biden tarafından aday gösterilen Ketanji Brown Jackson, yemin etmesinin ardından ABD Yüksek Mahkemesi’nde görev alan ilk siyahi kadın yargıç oldu.ABD’de 83 yaşındaki Yüksek Mahkeme Yargıcı Stephen Breyer’ın emeklilik kararı almasının ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz şubat ayında Breyer’ın yerine siyahi Ketanji Brown Jackson’ı aday göstermişti. 51 yaşındaki Jackson’ın, ABD Senatosu’nda geçtiğimiz nisan ayında yapılan oylamada 3 Cumhuriyetçi Senatörün de desteği ile 53’e karşı 47 oyla söz konusu göreve getirilmesi onaylanmıştı.ABD Yüksek Mahkemesi Baş Yargıcı John Roberts ve Yargıç Breyer huzurunda iki farklı yemin eden Jackson, ABD Yüksek Mahkemesi’nde görev alan ilk siyahi kadın yargıç oldu. Jackson yaptığı yazılı açıklamada, "Tüm kalbimle, ABD Anayasasını desteklemeyi, savunmayı ve adaleti korku ya da taraf tutmadan yerine getirmenin ciddi sorumluluğunu kabul ediyorum, bu yüzden Tanrı yardımcım olsun. Tüm yeni meslektaşlarıma sıcak ve zarif karşılamaları için en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.İlk kez 9 üyeden 4’ü kadın


ABD Yüksek Mahkemesi’nde Jackson’ın yemin etmesinin ardından Yargıç Sonia Sotomayor, Yargıç Elena Kagan ve Yargıç Amy Coney Barrett ile birlikte 9 üyeli mahkemenin ilk kez 4 üyesi kadınlardan oluşuyor.


Breyer’ın emekli olması ile Başkan Biden’da, ilk Yüksek Mahkeme yargıcı adayını atamış oldu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Niğdede sağanak sonrası dereler taştı, evler sular altında kaldıÖnceki Haber

Niğdede sağanak sonrası dereler taştı, e...

Bakan Kurum, Kürede selden zarar gören bölgelerde incelemelerde bulunduSonraki Haber

Bakan Kurum, Kürede selden zarar gören b...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar